Home » Archive

Texty v rubrice Pohledy do historie / New perspectives of film history Category

Pohledy do historie / New perspectives of film history, současný film / contemporary cinema »

[5 Bře 2012 | No Comment | ]
Po periferii s Benem Riversem

Filmy Bena Riverse patří mezi nejvíce osvěžující, které v poslední době podněcují k rozvoji experimentální kinematografii. To se zdá docela nesporné. Riversovy filmy byly předváděny na mezinárodních festivalech – mj. v Rotterdamu, Oberhausenu, Jeonju a Vídni, a v nedávném hlasování časopisu Film Comment o nejlepší avantgardní filmy poslední dekády se jeho snímek Ah, Liberty! (2008) umístil na dělené třetí pozici ve společnosti uznávaných tvůrců Kena Jacobse a Morgana Fishera.

Filmové festivaly / Film festivals, Pohledy do historie / New perspectives of film history »

[5 Zář 2011 | No Comment | ]
Red Westerns Strike Again

The films in our Red Western programme are based on memories and talks with colleagues. We selected the best titles and/or those films that were enormous national hits. We hope this selection will give you an idea about the times that we (and the directors) lived in. I am very happy to share these wonderful cinematographic memories with you.

Filmové festivaly / Film festivals, Pohledy do historie / New perspectives of film history »

[5 Zář 2011 | No Comment | ]
Red Westerns znovu útočí

Filmy, zahrnuté do přehlídky Red Westerns, jsou založeny na vzpomínkách a diskuzích s mými kolegy. Vybrali jsme ty nejlepší snímky a/nebo největší národní hity. Doufáme, že daný výběr vám pomůže porozumět časům, ve kterých jsme my i režiséři žili. Jsem velmi šťastná, že s vámi mohu sdílet tyto překrásné filmové vzpomínky.

Filmové festivaly / Film festivals, Pohledy do historie / New perspectives of film history »

[5 Zář 2011 | No Comment | ]
Red Westerns – A Short History

Red Westerns originated during the first years of the Union of Soviet Socialist Republics (the USSR lasted from 1922 to 1991). At that time, a great many American Westerns were being distributed in the Soviet Union. Lev Kuleshov, one of the pioneers of Soviet cinema, adored these American films about the Wild West and showed them to his students when teaching at the Moscow Film School. When he directed the first Soviet version of a Western, in 1924, he called it The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks.

Doporučujeme, Pohledy do historie / New perspectives of film history »

[23 Pro 2009 | No Comment | ]
Zoltán Fábri: „Japonský tělocvikář“, jeho pouťová atrakce a Maďarské povstání roku 1956

Syn budapešťského bankovního úředníka Zoltán Fábri (narozen roku 1917) se během své kariéry trvající téměř 40 let stal jedním z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších filmových režisérů.

Pohledy do historie / New perspectives of film history »

[23 Pro 2009 | 54 Comments | ]
Zoltán Fábri – the ‚Japanese PE teacher’, his fairground ride, and  the 1956 Hungarian Uprising

Born in 1917, Zoltán Fábri, the son of a Budapest bank clerk, became one of Hungary’s most prestigious and best loved film directors in a career spanning almost 40 years. As well as his renowned career in film direction, Fábri was also an accomplished painter, set designer, theatre director, and an occasional actor. When Fábri was a young man there was no Film Academy in Budapest and his journey into the world of filmmaking underwent a number of detours on the way.

Pohledy do historie / New perspectives of film history »

[23 Pro 2009 | No Comment | ]
Dny čekání

Dny čekání (Szerelem, 1971) jsou asi nejznámějším a nejúspěšnějším filmem maďarského režiséra Károlyho Makka. Jedná se o adaptaci dvou autobiografických povídek známého maďarského spisovatele Tibora Déryho – Dvě ženy a Láska. Film se odvíjí na pozadí politických událostí roku 1956. Sledujeme příběh dvou žen, snachy a její tchýně, které čekají na jednoho muže, Jánose (Iván Darvas), jenž se stal obětí politických represí.

Doporučujeme, Pohledy do historie / New perspectives of film history »

[23 Pro 2009 | 34 Comments | ]
Zapomenutý maďarský klenot

Huszárikův film Sindibád je považován za jedno z nejformalističtějších děl maďarské kinematografie a za jeden z nejlepších maďarských snímků vůbec.