Home » Filmové festivaly / Film festivals, současný film / contemporary cinema

53rd BFI London Film Festival: 36 vues du pic Saint-Loup Jacquese Rivetta

23 Prosinec 2009 Bez komentářů

Pohled na 53. BFI filmový festival v Londýně

Návrat do Languedocu

36 vues du pic Saint-Loup Jacquese Rivetta

Všechny filmy Jacquese Rivetta, které jsem měl možnost zhlédnout, mám svým způsobem rád a rád se k nim vracím. I přes pokročilý věk tohoto mírně opomíjeného klasika francouzské nové vlny řadím jeho poslední filmy Příběh Marie a Juliena (2003) a Nesahejte na sekeru (2007) k tomu lepšímu, co jsem v nového tisíciletí zhlédnul. Vlastně se mi nikdy nestalo, že bych byl vyloženě jeho filmem zklamán, menší rozčarování mi však způsobil až jeho film poslední.

Rivette1

Název Rivettova posledního snímku zní ve francouzském originále 36 vues du pic Saint-Loup (v anglickém překladu mírně okleštěně Around a Small Mountain). Francouzský název odkazuje k slavnému vinařskému kraji na prosluněném jihu Francie – Languedocu, kde se nachází i hora pic Saint-Loup. Rivette se takto vrací do kraje, kde natočil svou Krásnou hašteřilku, včetně jedné z protagonistek, britské herečky Jane Birkin.

Děj filmu se odehrává a skládá jako obvykle velmi pozvolna, rozvolněně a neurčitě. Záhada visí ve vzduchu. Rivette zvolil pro stavbu scénáře svůj oblíbený improvizovaný přístup, který v případě Marie a Juliena a Nesahejte na sekeru musel více hlídat a strukturovat. Scénář tentokráte v podstatě neexistoval, byla pouze jistá kostra, o níž věděl nejvíc jen sám režisér a Pascal Bonitzer. Hercům bylo sděleno jediné – točí film o cirkuse – a každý den dostávali jen kusy scénáře napsaného předchozího večera. Tento krásný experiment je schopen vytvořit potřebné napětí a moment tušení, který je pro Rivettovu autorskou tvorbu klíčový.

Děj je jako vždy prostý – Angličance Kate (Jane Birkin) se v letním vedru na silnici porouchá automobil a zastaví jí Ital Vittorio (Sergio Castellitto). Ten ji doveze do města a ona jej za to pozve k místnímu cirkusu, kam Kate míří a se kterým je tajemně spjata. Toto určí i jednu z Vittoriových dalších motivací, kterou bude odhalování Katiných vzpomínek, které ji k cirkusu vážou.

I v tomto filmu se tradičně vracíme k divadlu, které Rivette tentokráte inscenuje v šapitó cirkusu, kde postarší klauni přehrávají otřepané gagy s rozbitými talíři. Vittorio pomalu propadá kouzlu cirkusového života, ale i citu ke Kate. Pro Rivetta je heslo „cirkusový film“ jen záminkou vytvořit další prostor bezčasí, kde se jeho postavy pohybují jako stíny knižních postav a deklamují stejně vzletné věty. Publikum v cirkuse neexistuje, cirkus existuje sám pro sebe, stejně jako život většiny postav.

Domnívám se, že kouzlo Rivettova světa funguje, nechá-li se přímo působit a není-li podrobováno zbytečným analýzám. Je to však snad kombinací tématu a krátkostí stopáže, která v tomto případě Rivettův styl limitovala –  navíc jeho filmy nikdy nejsou divácky snadné a už vůbec ne „vzdušné“ či „vzletné“, jak většina kritiků často a ráda pronáší. Naopak se domnívám, že Rivettův styl je vždy identický nebo alespoň velmi obdobný a jediný rozdíl spočívá ve volbě tématu a míře jeho koncentrace.

Rivette2

36 vues du pic Saint-Loup je právě příkladem, kdy samo téma nefunguje (alespoň pro mne ne) a míra autorova soustředění na něj je poněkud volnější. Je mi to částečně líto, protože se na každý Rivettův film upřímně těším, ale i přesto jej skalním rivettovcům nemohu nedoporučit, protože na své si jistě přijdou.

Rudolf Schimera

36 vues du pic Saint-Loup, Francie - Itálie 2009

Režie: Jacques Rivette

Scénář: Jacques Rivette, Pascal Bonitzer, Christine Laurentová, Shirel Amitay

Kamera: William Lubtchansky, Irina Lubtchansky

Hudba: Pierre Allio

Střih: Nicole Lubtchansky

Hrají: Jane Birkiková (Kate), Sergio Castellitto (Vittorio), André Marcon (Alexandre) a další.

84 min. Uvedeno v sekci French Revolutions.

trailer: http://www.youtube.com/watch?v=PemoZJAzha4

Napsat komentář

Můžete užít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>