Home » Filmové festivaly / Film festivals, současný film / contemporary cinema

Clio Barnard: The Arbor

5 Březen 2012 Bez komentářů

Možnosti portrétu

The Arbor Clio Barnard

Oživení současného britského filmu se netýká pouze hrané fikce. V oblasti dokumentu se například hodně diskutuje o filmech Johna Akomfraha (Mnemosyne), Patricka Keillera (Robinson in Ruins), Sophie Fiennes (Over Your Cities Grass Will Grow) nebo Christiana Marclaye (The Clock). K nejskloňovanějším jménům však patří bezesporu Clio Barnard. Nejen její film The Arbor dokládá, jak je dělení na hranou fikci a dokument ošidné.

Celovečerní debut umělkyně, známé spíše svými galerijními projekty (Tate Modern, Tate Britain, MoMA), má přitom za sebou zajímavou historii. Vznikal původně jako televizní film v nezávislé společnosti Artangel. Po finanční participaci ze strany UK Film Council byl již dokončený snímek nakonec určen pro kinodistribuci. Nejprve však byl producenty zaslán do soutěží některých festivalů. V dubnu 2010 získal cenu pro nový dokumentární film na De Nirově newyorském festivalu Tribeca. V červenci soutěžil v Karlových Varech – téměř bez povšimnutí médií. Česká kritika, včetně tohoto časopisu, si tak nechala ujít příležitost rozpoznat nový talent a zprostředkovat film veřejnosti. Následovala festivalová ocenění v Londýně a Sheffieldu, zakončená prestižní Griersonovou cenou za rok 2011.

The Arbor je především portrétem britské dramatičky Andrey Dunbar, ale svým pojetím tento rámec zároveň výrazně přesahuje. Název odkazuje k první hře, kterou Dunbar napsala ve svých patnácti letech na stránky vytržené ze školního sešitu. Přímočaře a stroze v ní vylíčila poměry v rodině, které drasticky dopadají na hlavní hrdinku. Hra neměla daleko od autobiografičnosti. Sama Dunbar, v té době již těhotná, později propadla alkoholismu a zemřela předčasně v jedné místní putyce na krvácení do mozku. Bylo jí devětadvacet. Kromě tří dětí se třemi různými otci za sebou zanechala rozsahem malé, ale nesmírně cenné dílo. Další hry Rita, Sue and Bob Too a Shirley jí vynesly označení „génius ze slumu“, uvádění na předních londýnských scénách (Royal Court Theatre) a zuřivost sousedů, jejichž životní styl tak nevybíravě zachytila.

Clio Barnard skládá portrét Andrey z různých fragmentů. Především jsou to výpovědi jejích blízkých a vybrané pasáže z her. Barnard po dva roky zpovídala členy její rodiny, do výsledného filmu však zakomponovala pouze zvukovou stopu nahrávek. Tu v obraze doplňují herci, jejichž fyzický projev je přesně synchronizován s původním materiálem ve zvuku. Vzniká tak rozpor mezi „autentickou“ a „umělou“ složkou, který poukazuje na vykonstruovanost jakéhokoli, i tzv. dokumentárního filmu. Zároveň se tím Barnard vyjadřuje k tématu teatralizace skutečnosti, který prostupuje celým dílem Andrey Dunbar. Reálné je transponováno do stylizované formy, která však umožňuje najít ke skutečnosti nový, řekněme pravdivější, vztah.

Barnard proto nechává inscenovat hru The Arbor přímo uprostřed městského plácku, podle kterého byla ostatně prvotina Andrey Dunbar pojmenována. Jevištěm se tedy stává samotné prostředí, ze kterého hra vzešla – jenže zachycené kamerou o více než třicet let později. Vkrádá se otázka, do jaké míry je svět, který natolik poznamenal mladou autorku, jiný a do jaké míry může dnes její hra ještě rezonovat ve společnosti. Téma času, proměňujícího lidský postoj k minulosti, je ve filmu podpořeno rovněž dobovými záznamy a zejména druhou linií, která je věnovaná Andreině nejstarší dceři Lorraine. Její životní osudy jsou snad ještě drastičtější než osudy matky. Zatímco Andrea Dunbar se z nich mohla částečně vypsat, na Lorrain čekalo vězení, v němž si dnes odpykává trest za způsobení smrti vlastního dítěte. Jediným prostředkem, jak se vyrovnat s minulostí a s matčinou vinou, je mikrofon Clio Barnard. A tato zpověď je hodně krutá.

Jan Křipač

 

The Arbor (VB, 2010)

Režie: Clio Barnard

Kamera: Ole Bratt Birkeland

Hudba: Harry Escott, Molly Nyman

Střih: Nick Fenton, Daniel Goddard

Hrají: Manjinder Virk, Christine Bottomley, Danny Webb ad.

94 min.

Trailer: The Arbor

Napsat komentář

Můžete užít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>