Home » Editorial

Filmové Maďarsko

23 Prosinec 2009 Komentáře: 1

Letošní filmová sezóna probíhá v nekomerční sféře do značné míry ve znamení maďarské kinematografie. Po přehlídce současné tvorby v České televizi následovaly dvě důležité retrospektivy: MFF dokumentárních filmů v Jihlavě představil respektované Studio Bély Balázse a Národní filmový archiv modernistickou epochu 60. a 70. let. Do české distribuce byly v průběhu jednoho roku zakoupeny dva maďarské snímky: Člověk bez osudu Lajose Koltaie a Muž z Londýna Bély Tarra. Vzrůstající zájem o maďarský umělecký film přichází i ze zahraničí, kde začínají oceňovat nastupující mladou generaci v čele s Kornélem Mundruczóem. I to je důvod, proč jsme se rozhodli věnovat se tématu filmového Maďarska podrobněji.

V posledním čísle Fantomu naleznete texty, vztahující se k minulosti i současnosti, k teorii i praxi. Redakční okruh připravil články, přibližující významná (Dny čekání) i méně známá (Synové ohně) díla, tvůrčí období režisérů (rané filmy Bély Tarra) i originální myšlení solitérů (teorie seriálnosti Gábora Bódyho). Zaznamenali jsme také vydávání maďarských filmů na DVD, i když tentokrát v zahraničí, u britského labelu (poměrně rozsáhlý český trh v tomto ohledu značně zaostává). Z Velké Británie přispěl rovněž dosud nepublikovaným textem jeden z největších odborníků na maďarskou kinematografii John Cunningham. Jeho esej o Fábriho Kolotoči v kulturním kontextu doby si můžete přečíst jak v originální verzi, tak v českém překladu. Jako doplněk k tematickému číslu následuje další „britská položka“ – krátké ohlédnutí za londýnským festivalem, které přináší postřehy o nejnovějším filmovém dění ve světě.

Snad vám tímto číslem zpestříme klidnější chvíle kolem přelomu roku. Do toho nového přejeme všem příznivcům „sedmého umění“ hodně obohacujících filmových zážitků. Zda-li se o ně budeme moci podělit na virtuálních stránkách Fantomu, není možné s určitostí říct. Dělat pokud možno poctivě časopis v našich konkrétních podmínkách se ukazuje jako stále složitější. Nicméně ani film ani psaní o něm nás po letech neznechutily natolik, abychom s nimi definitivně skončili. Ať už ve Fantomu či jinde se těšíme na další setkání.

Jan Křipač

One Comment »

  • Bertha said:

    Michael – I visited your blog post on Soum.umlerScom. It is by far the best remembrance of Teddy Pendergrass that I've read. I plan to include a link to your blog post in my next blog safari…

Napsat komentář

Můžete užít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>