Home » Editorial

Nuri Bilge Ceylan

26 Červen 2012 Komentáře: 1

Asuman Suner ve své knize New Turkish Cinema spojuje počátek nové vlny tureckého uměleckého filmu se vznikem filmu Tabutta Rövaşata (Derviş Zaim, 1996). Tento nekonvenční příběh o istanbulském bezdomovci byl natočen s minimálním rozpočtem v amatérských podmínkách, přesto však inovativními filmařskými prostředky. Podobná charakteristika platí i pro několik dalších filmů z následujících let: Kasaba (Ceylan, 1997), Masumiyet (Demirkubuz, 1997), Güneşe Yolculuk (Ustaoģlu, 1999). Snímky i přes kritický ohlas v zahraničí upoutaly pramalou pozornost tureckého publika. To zbystřilo až poté, kdy v roce 2002 Zeki Demirkubuz uvedl hned dva své filmy v sekci Un certain regard na festivalu v Cannes a o rok později tamtéž Nuri Bilge Ceylan dokonce získal Velkou cenu poroty za film Uzak. Další festivalová ocenění tureckých filmařů přibývala geometrickou řadou. Turecká nová vlna se rozjela na plné obrátky. Z dlouhé řady jmen pozoruhodných tvůrců, kteří se v průběhu posledních patnácti let stali mezinárodně respektovanými filmaři (Uluçay, Zaim, Ipekçi, Ataman, Erdem, Kaplanoģlu, Yücel, Ustaoglu, Demirkubuz) však vyčnívá jméno jednoho režiséra: Nuri Bilge Ceylan.

Jeho filmy bývají na jedné straně dávány do kontextu s díly Tarkovského, Antonioniho, Čechova či Dostojevského, na straně druhé je jim připisována charakteristika vysoce osobních a intimních autorských filmů, plných autobiografických aluzí ze života Ceylanovy rodiny.

Nejnovější – v pořadí již čtyřiapadesáté – číslo Fantomu přináší analýzy všech sedmi dosavadních Ceylanových filmů, eseje o širším kontextu jeho tvorby či překlady rozhovorů se samotným režisérem. Ačkoliv se může zdát šíře záběru, kterou se Fantom s osobností Nuriho B. Ceylana v tomto čísle vyrovnává, téměř všezahrnující, není pochyby o tom, že se k filmům Nuriho B. Ceylana budeme na těchto stránkách ještě mnohokrát (a rádi) vracet.

Vít Peřina

 

 

One Comment »

  • Buck said:

    I really wish there were more arlcetis like this on the web.

Napsat komentář

Můžete užít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>