[ | 2 Led 2014 | Komentáře: 2 | ]
Mladý český film

Jak je na tom český film na začátku roku 2014? Dobře co do finančního zabezpečení (v platnost konečně vstoupil nový audiovizuální zákon), hůř co do diváckého zájmu (na rozdíl od hudebního průmyslu zdejší filmový trh pomaleji zavádí alternativní způsoby distribuce uprostřed překotných změn v digitální éře) a tristně co do uměleckého projevu. Jediný český film se dostal do soutěže na velkém mezinárodním festivalu – a to ještě ke všemu na domácí půdě (Líbánky Jana Hřebejka v Karlových Varech). Solitéři typu Švanjmajera či Vachka se odmlčeli, generace nové vlny netvoří nebo píše paměti nebo se pokouší o comeback s velmi rozpačitým výsledkem (Donšajni). Kdysi nadějné mladé filmařky (Alice Nellis, Karin Babinská, s výjimkou Jitky Rudolfové) se odvrátily od určité vyhraněnosti svých prvotin a přistoupily na komerční kompromis svých kolegů z generace devadesátých let okolo Jana Svěráka a Davida Ondříčka. A tak jediné „slušné“ filmy vznikly jakoby „bokem“, u autorů razících dlouhodobě svou vlastní cestu, která je ovšem ne vždy dovedla ke kýženému cíli. Vloni se to nicméně povedlo jak Zdeňku Tycovi s Jako nikdy, tak Ivanu Vojnárovi s Nepravděpodobnou romancí.

Proto není divu, že chceme-li vystopovat a zaznamenat nějaké zajímavé dění v oboru, musíme se obrátit k mladé generaci. Na zdejších školách se stále daří vytvářet poměrně kreativní prostředí, které dává vyniknout neotřelým nápadům a postupům. A nejedná se pouze o FAMU, ale i o další vysoké školy uměleckého typu, na kterých se vyučuje práce s videem a pohyblivým obrazem jako takovým.

Číst dál »

současný film / contemporary cinema »

[ | 2 Led 2014 | Bez komentářů ]
Kdo je Alfred Bouriana?

Pro znalce filmů Leose Caraxe jméno nikoli neznámé. Kdo by si nevybavil scénu z Boy Meets Girl se zoufalým hostem nočního bistra, snažícím se marně představit komusi do telefonu?

současný film / contemporary cinema »

Študentské filmy Víta Zapletala

Vít Zapletal natáča filmy s citlivým vnímaním sveta, otvorenosťou k interpretáciam a nevtieravosťou publiku. Postavy zasadzuje do súčasného mestského prostredia, zobrazuje ich bez ozrejmovania a psychologického komentára, nabáda k uvažovaniu o ich životnom smerovaní.

současný film / contemporary cinema »

[ | 2 Led 2014 | Bez komentářů ]
FAMU proti proudu

V listopadu již tradičně představila FAMU svým studentům a veřejnosti filmy, které zde za poslední rok vznikly. V roce 2013 se konal jubilejní třicátý ročník FAMUfestu, nesoucí podtitul Na hladině. Jaké filmy se z jeho vod vynořily a které naopak definitivně klesly ke dnu?

současný film / contemporary cinema »

Až na okraj

Jednu z hlavních sekcí Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Ji.hlavě, domácí soutěž Česká radost, ovládl naposledy Petr Hátle s filmem Velká noc. A diváci se okamžitě začali šikovat do dvou nesmiřitelných táborů.